Nowa wystawa związana z krzemieniem dostępna już dla odwiedzających opatowskie podziemia

  • 5.11.2018, 17:35
Nowa wystawa związana z krzemieniem dostępna już dla odwiedzających opatowskie podziemia
Podziel się:
Oceń:
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie wzbogaciła się o nową wystawę krzemienia pasiastego. Dzięki przygotowywanej ekspozycji każdy odwiedzający opatowskie podziemia będzie miał okazję poznać historię tego magicznego kamienia nieodzownie związanego z historią naszego regionu.

W historii krzemienne talizmany chroniły przed złem. Obecnie bardziej niż magia liczy się wartość ozdobna najpiękniejszej odmiany krzemienia, występującej wyłącznie w naszym regionie. Potencjał drzemiący w krzemieniu dostrzegł kilkanaście lat temu ostrowiecki jubiler, Bolesław Wiącek, którego prace jubilerskie będziemy mogli oglądać w Opatowie.

TOP CREATIVE Sp. z o.o.
TOP CREATIVE Sp. z o.o.
TOP CREATIVE Sp. z o.o.

Z inicjatywą przygotowania ekspozycji w opatowskich podziemiach wyszły w sierpniu władze powiatu opatowskiego oraz Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji.

- Cieszę się, że taki pomysł znalazł aprobatę. Omówiliśmy już kwestię wszelkiej współpracy. Liczę na duży odzew wśród odwiedzających nasze podziemia. Musimy rozpropagować historię i zalety tego kamienia, który wiąże się przecież z naszym regionem, który jest tak bogaty w ten produkt  – wyjaśnia wicestarosta opatowski, Gustaw Saramański.

Wystawa   już od kilku dni jest dostępna dla odwiedzających w dwóch salach. W jednej z nich zwiedzający zapoznają się z historią krzemienia i jego wykorzystaniem. W drugiej z sal tematycznych prezentowane są gotowe produkty jubilerskie.

Jak podkreśla dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Mariusz Szwajkowski wystawa początkowo przygotowana jednorazowo i dostępna dla zwiedzających przez krótki czas, jednak ze względu na duże zainteresowanie turystów ekspozycja pozostanie na stałe w opatowskich podziemiach.

- Przygotowując taką wystawę chcemy przede wszystkim podkreślić użyteczną stronę tego kamienia – powiedział Bolesław Wiącek, właściciel Pracowni Artystycznej BOMAR.

Katarzyna Kaszluga

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu OzarowTV.pl. którego właścicielem jest TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, ul. Osiedle Wzgórze 16/25. Niniejszy podmiot jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe

Telewizja Internetowa w Ożarowie - www.ozarowtv.pl