200 lat Diecezji Sandomierskiej. Z tej okazji zorganizowano Oratorium o Męczennikach Sandomierskich na Zamku "Krzyżtopór"

  • 14.07.2018, 15:34
  • OzarowTV
Oratorium o Męczennikach Sandomierskich na Zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, w malowniczych sceneriach ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe, wykonano Oratorium o Męczennikach Sandomierskich. Premiera koncertu opowiadającego wydarzenia z trzynastego wieku to był ostatni akord tego zacnego jubileuszu.  

Inicjatorem wydarzenia był biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.  W trakcie koncertu wystąpiło blisko dwustu artystów. Koncert zapoczątkowała pieśń Salve Regina, którą śpiewali ginący z rąk Tatarów męczeńską śmiercią zakonnicy dominikańscy 2 lutego 1259 roku w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu. Podczas wyjątkowego wydarzenia przedstawiono też dzieje męczeństwa ludności świeckiej Sandomierza.


Skomponowania muzyki do oratorium podjęli się kompozytorzy Piotr Pałka i Hubert Kowalski, którzy od lat współpracują w chórem młodych z diecezji sandomierskiej. Libretto do dzieła napisał proboszcz, poeta ks. Krzysztof Lechowicz. Na scenie wystąpiło czterech solistów i połączone chóry z diecezji sandomierskiej oraz z Krakowa. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej.


Na premierze wśród licznej publiczności byli obecni także m.in. biskup senior Edward Frankowski, przedstawiciele władz parlamentarnych, władze wojewódzkie i samorządowe, kapłani przybyli wraz z wiernymi z całej diecezji oraz wielu zaproszonych gości. Koncert wysłuchało prawie półtora tysiąca widzów.

(KK)

 

 

 

ozarowtv_

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu OzarowTV.pl. którego właścicielem jest TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, ul. Osiedle Wzgórze 16/25. Niniejszy podmiot jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe