Nowa wystawa związana z krzemieniem dostępna już dla odwiedzających opatowskie podziemia

  • 05.11.2018, 17:35
  • Redakcja
Krzemień zagościł w opatowskich podziemiach
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie wzbogaciła się o nową wystawę krzemienia pasiastego. Dzięki przygotowywanej ekspozycji każdy odwiedzający opatowskie podziemia będzie miał okazję poznać historię tego magicznego kamienia nieodzownie związanego z historią naszego regionu.

W historii krzemienne talizmany chroniły przed złem. Obecnie bardziej niż magia liczy się wartość ozdobna najpiękniejszej odmiany krzemienia, występującej wyłącznie w naszym regionie. Potencjał drzemiący w krzemieniu dostrzegł kilkanaście lat temu ostrowiecki jubiler, Bolesław Wiącek, którego prace jubilerskie będziemy mogli oglądać w Opatowie.

Z inicjatywą przygotowania ekspozycji w opatowskich podziemiach wyszły w sierpniu władze powiatu opatowskiego oraz Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji.

- Cieszę się, że taki pomysł znalazł aprobatę. Omówiliśmy już kwestię wszelkiej współpracy. Liczę na duży odzew wśród odwiedzających nasze podziemia. Musimy rozpropagować historię i zalety tego kamienia, który wiąże się przecież z naszym regionem, który jest tak bogaty w ten produkt  – wyjaśnia wicestarosta opatowski, Gustaw Saramański.

Wystawa   już od kilku dni jest dostępna dla odwiedzających w dwóch salach. W jednej z nich zwiedzający zapoznają się z historią krzemienia i jego wykorzystaniem. W drugiej z sal tematycznych prezentowane są gotowe produkty jubilerskie.

Jak podkreśla dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Mariusz Szwajkowski wystawa początkowo przygotowana jednorazowo i dostępna dla zwiedzających przez krótki czas, jednak ze względu na duże zainteresowanie turystów ekspozycja pozostanie na stałe w opatowskich podziemiach.

- Przygotowując taką wystawę chcemy przede wszystkim podkreślić użyteczną stronę tego kamienia – powiedział Bolesław Wiącek, właściciel Pracowni Artystycznej BOMAR.

Katarzyna Kaszluga

redakcja_

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu OzarowTV.pl. którego właścicielem jest TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, ul. Osiedle Wzgórze 16/25. Niniejszy podmiot jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe