Bądź świadoma, że cytologia ratuje życie - Bezpłatne badania cytologiczne

  • 10.12.2018, 07:21 (aktualizacja 10.12.2018, 16:05)
  • OzarowTV
Bądź świadoma, że cytologia ratuje życie - Bezpłatne badania cytologiczne Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Podziel się:

Oceń:

Bądź świadoma, że cytologia ratuje życie Zrób sobie prezent na zdrowie - skorzystaj z bezpłatnych badań cytologicznych. To badanie może uratować Ci życie. Profilaktyka raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim jest przeznaczona właśnie dla Ciebie.Realizujemy ten projekt dla Ciebie

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach wraz z partnerem – Gminnym Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Rytwianach realizuje projekt „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w Subregionie Wschodnim” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

W jaki sposób cytologia ratuje życie?

Cytologia zwana inaczej wymazem z szyjki macicy jest podstawowym i najczęściej wykonywanym u kobiet badaniem profilaktycznym – wyjaśnia doktor Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jest ono proste, a jednocześnie niezwykle ważne. Polega na ocenie mikroskopowej komórek nabłonka pokrywającego część pochwową szyjki macicy. W sposób pewny i dokładny ocenia stan szyjki macicy oraz wykrywa wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, dysplazje (stany przednowotworowe) oraz raka we wczesnym stadium, co daje stuprocentową pewność wyleczenia. Dzięki cytologii udaje się zapobiegać zgonom z powodu raka szyjki macicy, ponieważ to badanie wykrywa go jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy jest w pełni wyleczalny. Odpowiednio wczesne rozpoznanie czasem wymaga jedynie usunięcia fragmentu szyjki macicy podczas jednodniowego pobytu w szpitalu. W ciągu 7-10 dni pacjentka dochodzi do pełnej sprawności i może wrócić do normalnego życia.- Gdyby każda mieszkanka województwa świętokrzyskiego wykonywała cytologię regularnie co trzy lata, kobiety w naszym regonie nie umierałyby na raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy nie jest uwarunkowany genetycznie ani dziedziczny – podkreśla doktor Leszek Smorąg.

To trzeba wiedzieć

Te czynniki zwiększają ryzyko rozwoju raka szyjki macicy:

  • Infekcja wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) - przenosi się głównie przez kontakt seksualny lub bliski kontakt intymny. Ryzyko zakażenia wirusem HPV dotyczy każdej aktywnej seksualnie kobiety. Prezerwatywa może zmniejszyć ryzyko zakażenia, ale nie daje pełnej ochrony
  • Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych
  • Liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku
  • Przewlekłe stany zapalne pochwy
  • Wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  • Niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej
  • Palenie papierosów.

Zadzwoń i zarejestruj się na cytologię: 609 99 00 33

Bez kolejki. Bez kłopotu. Bezpłatnie dla kobiet w wieku 25 – 59 lat. Także po południu i w soboty. Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Każda pani, która wykona cytologię w ramach tego projektu, otrzymuje zestaw kobiecych upominków przypominających o profilaktyce.

Zamów bezpłatny transport na badanie: 609 99 00 33

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapewnia paniom w wieku 25-59 lat:

- bezpłatny dowóz na cytologię w Kielcach lub do miejsca stacjonowania cytomammobusa oraz powrót do miejsca zamieszkania.

- możliwość zorganizowania opieki dla osoby niesamodzielnej (dziecka lub osoby z niepełnosprawnościami) na czas badania.

Przyjdź na spotkanie edukacyjne i odbierz sprzęt AGD

Zapraszamy panie w wieku 25 – 59 lat na bezpłatne spotkania edukacyjne, które organizujemy w każdej gminie województwa świętokrzyskiego. Na spotkaniach panie dowiedzą się:

- jak dbać o swoje zdrowie intymne,

- jak chronić się przed zakażeniem wirusem HPV a także:

- otrzymają materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia i profilaktyki raka szyjki macicy,

- wezmą udział w konkursie na hasło zachęcające do badań. Na autorki najciekawszych haseł czekają nagrody – sprzęt AGD.

Na spotkania edukacyjne, połączone z konkursem (nagrody - sprzęt AGD) na najciekawsze hasło zachęcające kobiety do badań profilaktycznych, zapraszamy również mężczyzn w wieku 18-64 lata. Terminy spotkań edukacyjnych dostępne są na stronie https://www.onkol.kielce.pl/pl/dla-pacjenta/subregion-wschod-0 oraz na Facebooku: http://facebook.com/scobadzswiadoma

Zrób zdjęcie i wygraj atrakcyjne nagrody

Zapraszamy uczestników spotkań edukacyjnych oraz panie, które wykonały badania (cytologia) w tym projekcie do udziału w konkursie fotograficznym na zdjęcie zachęcające kobiety do korzystania profilaktyki onkologicznej. Na autorów najlepszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody (sprzęt AGD i weekend w SPA). Regulamin i karty zgłoszeń są dostępne na stronie www.onkol.kielce.pl w sekcji Dla Pacjenta/Projekty Unijne oraz na spotkaniach edukacyjnych w gminach i w cytomammobusie ŚCO.

ozarowtv_

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu OzarowTV.pl. którego właścicielem jest TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, ul. Osiedle Wzgórze 16/25. Niniejszy podmiot jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe