Dlaczego warto pojechać w Gorce?

  • 12.02.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego warto pojechać w Gorce?
Gorce to niezwykle malownicze pasmo górskie znajdujące się w Beskidach Zachodnich. Miejsce to ma wiele do zaoferowania osobom chcącym aktywnie spędzić czas, ale również szukającym spokoju i pięknych krajobrazów.

Co warto zobaczyć?

Pasmo ma długość 33 kilometrów. Gorce kojarzą się z łąkami pokrywającymi się na wiosnę krokusami. Nic dziwnego, że centralne pasmo Gorców stanowią park narodowe i objęte są ścisłą ochroną. Gorczański Park Narodowy ma swoją siedzibę we wsi Poręba Wielka. Jako świetną bazę noclegową do wszelkich wyjazdów poleca się wieś Koninki (można zatrzymać się np. w hotelu Górski Raj - https://gorskiraj.com/). W okolicy dostępne są także inne noclegi, jak wspominaliśmy wyżej, baza noclegowa jest niezwykle rozbudowana. Same Koninki są w zasadzie częścią Poręby Wielkiej, leżą w dolinie potoku Porębianka i jego dopływu – o takiej samej nazwie jak wieś.

Punktem numer jeden musi być spotkanie z najwyższym szczytem pasma - Torbaczem (1310 m n.p.m.).Tuż pod szczytem Torbacza leży najpiękniejsza polana Gorców - Hala Długa. W jej centralnej części znajduje się drewniana bacówka, gdzie latem wytwarzane są oscypki. Ciekawy jest również szczyt Kudłoń (1274 m. n.p.m.), na który składają się rozległe hale oraz ciekawe formacje skalne. Dodatkowo warto jest wstąpić do skansenu taboru kolejowego w Chabówce czy też Orkanówki, gdzie znajduje się wielka, drewniana willa wybudowana w stylu zakopiańskim we wczesnym XX wieku. To oczywiście tylko część atrakcji, jakie mogą zaoferować Gorce.

Szlaki turystyczne

Gorce mają dość łagodne zbocza, raczej zalesione. Przez to turystyka piesza oraz rowerowa jest bardzo rozwinięta. Są to szlaki bardzo przyjazne licznym wycieczkom i przejażdżkom rowerowym, a nawet konnym, gdyż turystyka konna również jest atutem tego rejonu.

Niektóre ze szlaków turystycznych w Gorcach to:

•       z Rabki Zdroju na Turbacz

W Rabce zdroju rozpoczyna się oznaczony czerwonym kolorem Główny Szlak Beskidzki. Wychodząc miasta należy kierować się w stronę Maciejowej. Po około godzinie jesteśmy na polanie Stare Wierchy, skąd ciągnie się szlak prosto na Turbacz.

•       Szlak na Nową Polanę

Idealne miejsce wszystkim tym, którzy wiosną pragną zobaczyć piękny dywan z krokusów. Aby tu dotrzeć, należy kierować się niebieskim szlakiem z Rzek na Gorc.

•       Wspinaczka na Kudłoń

Ciekawa trasa jest oznaczona kolorem czarnym i zaczyna się w Lubomierzu. Podczas przemierzania tego szlaku, przechodzi się przez jodłowy las i liczne łąki ze stromymi podejściami usłane paprociami.

•       Luboń Wielki

Z Lubonia roztacza się widok na Beskid Makowski oraz Babią Górę. Znajduje się tu również rezerwat przyrody z licznymi jaskiniami i gołoborzami. Łatwiejszy szlak jest oznaczony na czerwono i prowadzi z Mszany Dolnej. Natomiast trasa Żółta prowadzi przez wspomniany rezerwat, i swój początek ma w Rabce-Zaryte.


Turbacz to najwyższy szczyt w Gorcach, dlatego warto zdobyć się na wysiłek i dotrzeć na sam jego szczyt. Można to zrobić, wybierając fragment oznaczonego kolorem czerwonym Głównego Szlaku Beskidzkiego, rozpoczynającego się w Rabce-Zdroju. Wychodząc z miasta, należy kierować się na Maciejową, skąd, po około godzinnej wędrówce, turyści dotrą do schroniska na polanie Stare Wierchy. Stamtąd, obrzeżami Gorczańskiego Parku Narodowego, wiedzie szlak prowadzący prosto na Turbacz. Strudzeni piechurzy mogą odpocząć w schronisku PTTK. Warto także znaleźć trochę sił na podziwianie niesamowitej panoramy Beskidu Wyspowego.

Narciarstwo

Mimo że Gorce mają łagodne zbocza, turystyka narciarska jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Znajdują się tu liczne narciarskie trasy biegowe, takie jak z Obidowej na Turbacz czy też piękna trasa na Jasień o długości 13,4 km. Nie można również zapomnieć o zjeżdżaniu na nartach i snowboardzie. W ciągu minionych lat narciarskie trasy zjazdowe przeszły wiele zmian. Pojawiło się ich więcej oraz zmodernizowano wyciągi i całą infrastrukturę. Popularne stacje narciarskie to Laskowa-Kamionna czy też Limanowa Ski. Należy pamiętać również o stacji w Koninkach - w samym sercu Gorców, na szczycie góry Tobołów znajdują się dwa wyciągi.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: