Jak wybrać konstrukcje fotowoltaiczne? Poznaj metody montażu paneli słonecznych

  • 18.04.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać konstrukcje fotowoltaiczne? Poznaj metody montażu paneli słonecznych
Odnawialne źródła energii to doskonały sposób na zwiększenie oszczędności. Dlatego Polacy coraz chętniej sięgają po instalacje fotowoltaiczne. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Skąd biorą się oszczędności?

Fotowoltaika to jedno z tych odnawialnych źródeł, które można wykorzystywać na terenie całego kraju. Promienie słoneczne są bowiem przechwytywane nawet wtedy, gdy słońce ukryte jest za chmurami. W rozprzestrzenieniu się przydomowych elektrowni pomogły także rozmaite dotacje na te inwestycje. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala całkowicie pokryć roczne zapotrzebowanie domu w energię elektryczną. Pomimo kosztów zakupu, które oscylują wokół 15-20 tysięcy złotych, fotowoltaika szybko zaczyna przynosić zyski. Już po kilku latach jesteśmy w stanie odczuć korzyści płynące z przydomowej elektrowni słonecznej.

Panele słoneczne – co oprócz nich jest potrzebne do działania?

Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej warto poznać nie tylko zasadę działania, ale i skład takiego zestawu. Panele słonecznie nie są bowiem jedynym elementem. Owszem, stanowią one jego najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną część. Panele pochłaniają także znaczną część budżetu przeznaczonego na tę inwestycję. Ich zadaniem jest przechwytywanie promieni słonecznych i zamiana ich w energię elektryczną. Ilość modułów fotowoltaicznych wpływa na ilość ilość wytworzonego prądu. Na rynku są dostępne dwa rodzaje paneli. Monokrystaliczne to aktualnie najlepsze moduły, które cechują się wysoką skutecznością i trwałością. Niewiele słabsze, a tańsze, są moduły polikrystaliczne. Oprócz nich istotną rolę w całym procesie odgrywają falowniki sieciowe. To dzięki nim instalacja fotowoltaiczna może pełnić funkcję przydomowej elektrowni. Zamieniają bowiem prąd stały, wytworzony przez panele, na zmienny, który może być wykorzystywany w domu. W skład zestawu fotowoltaicznego wchodzą również przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe.

Konstrukcje fotowoltaiczne – jak mocować panele słoneczne?

Jest jeszcze jeden element, który odpowiada za trwałość i skuteczność naszej instalacji. To konstrukcje fotowoltaiczne, które są dostępne w trzech wariantach. Jeśli posiadamy dach skośny, to potrzebujemy konstrukcji wykorzystującej naturalny kąt jego nachylenia. Pamiętajmy jednak, że montaż na dachu wiąże się z dużym obciążeniem i wymaga odpowiednio dużej powierzchni. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://sklep.ekotechnologia.eu/c/27/konstrukcje-montazowe.html. Na dachy płaskie także przygotowano specjalne konstrukcje fotowoltaiczne. W przeciwieństwie do pierwszych, posiadają możliwość regulacji kąta nachylenia, dzięki czemu mogą być optymalnie skierowane ku niebu. W ten sposób zwiększymy ich efektywność. Podobnie działają konstrukcje fotowoltaiczne do montażu naziemnego. Dzięki temu panele są w pełni bezpieczne i mogą pracować z najlepszą skutecznością.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: