Wszystko, co musisz wiedzieć o obróbce skrawaniem aluminium

  • 27.09.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Wszystko, co musisz wiedzieć o obróbce skrawaniem aluminium
Obróbka skrawaniem aluminium to proces, który wymaga specjalistycznych narzędzi i odpowiedniej wiedzy. Okazuje się bowiem, że niektóre stopy aluminium opierają się tym siłom i powodują zużycie sprzętu.

Czym jest skrawanie i co ma na nie znaczący wpływ?

Obróbka skrawaniem to taki proces, który ma na celu pozbycie się nadwyżki materiału i przemienieniu go na wióry. Można ją podzielić na obróbkę ścierną i wiórową. Istnieje jednak kilka elementów, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność tej czynności. Zaliczają się do nich m.in.:

  • geometria części roboczej narzędzia: jeżeli wartość kątów noży będzie nieodpowiednia, urządzenie będzie wykonywało pracę nieefektywnie,
  • metoda obróbki: zadanie można wykonać przez frezowanie wgłębne lub czołowe. W drugim przypadku czas działania maszyny wyraźnie zostanie skrócony,
  • parametry maszyny: każdy sprzęt używany do obróbki skrawania aluminium ma swoje indywidualne właściwości, które przekładają się na jego pracę. Przykład wysokiej jakości sprzętu można znaleźć na stronie http://www.mpcaluminium.pl/oferta/obrobka-skrawaniem.php,
  • właściwości przedmiotu - chociaż aluminium zazwyczaj charakteryzuje się dobrą skrawalnością, to w zależności od jego rodzaju, wymaga specyficznych metod obróbki.

Na jaki rodzaj stopu aluminium możemy natrafić?

Na rynku można znaleźć wiele gatunków stopów aluminium. Każdy z nich ma swoje szczególne parametry. Z tego względu podzielono ten materiał na trzy podstawowe grupy:

Grupa I - zaliczają się do niego te stopy, które mają nie więcej niż 2% krzemu. Stopy z tej grupy są trudne do obróbki, ponieważ są dosyć miękkie i ciągliwe. W tym przypadku warto zastosować dużą prędkość skrawania. Dodatkowo zalecane jest używane specjalnych płynów redukujących zjawisko adhezji.

Grupa II - materiały z tej grupy mają zawartość krzemu między 2% a 12%. Uznaje się, że najlepiej się nadają do obróbki skrawaniem.

Grupa III - w związku z tym, że zawierają ponad 12% krzemu, stanowią najgorszy stop pod względem skrawalności. Bardzo często powodują uszkodzenie lub zużycie narzędzi.

 

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: