Rodzaje i zalety poszczególnych pokryć dachowych

  • 24.10.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rodzaje i zalety poszczególnych pokryć dachowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju pokryć dachowych. W sprzedaży znajdziemy między innymi blachę, blachodachówkę, dachówkę ceramiczną i betonową oraz gont bitumiczny. Każde z tych rozwiązań posiada określone wady i zalety, które warto rozważyć zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie materiału na nasz dach. Od rodzaju wybranego pokrycia nie mniej ważne jest jego profesjonalne ułożenie - stąd wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy dekarskiej.

Blacha

Pokrycia blaszane mogą być wykonane z stali, miedzi, aluminium lub stopu cynku z tytanem. Nadają się one w szczególności do jedno- i dwuspadowych dachów, które nie wymagają wielu docinek. Choć koszt samej blachy może być zbliżony do ceny dachówki, mniej zapłacimy za robociznę, która jest wyjątkowo szybka i nieskomplikowana oraz dodatkowe elementy. Blacha jest też pokryciem wyjątkowo lekkim, które nie obciąża zanadto konstrukcji budynku.

Blachodachówka

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Do złudzenia przypomina dachówkę, zarazem będąc znacznie lżejsza i mniej kłopotliwa w montażu. Dodatkowo nie wymaga przygotowania tak solidnej więźby, jak w przypadku ciężkich dachówek ceramicznych i betonowych. Dobrze położona blachodachówka jest szczelna, odporna na wilgoć i wiatr, a ponadto gwarantuje przystępną cenę i szeroką gamę dostępnych wzorów i kolorów.

Dachówka ceramiczna i betonowa

Dachówki ceramiczne i betonowe prezentują się niemal tak samo dobrze, będąc nie do odróżnienia przez niewprawne oko. Materiał z betonu jest lżejszy, tańszy i bardzo dokładnie wykonany, dzięki czemu układa się go szybko i prosto. Wersja ceramiczna jest ciężkim, a jednocześnie najtrwalszym pokryciem dachowym. Oba rodzaje wymagają zastosowania solidnej więźby, która utrzyma ich ciężar. Są one wytrzymałe na działanie silnego wiatru, naporu śniegu, ulewnego deszczu i promieni słonecznych. Dobrze tłumią hałas i nadają się na dachy zarówno o prostym, jak i skomplikowanym kształcie.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny jest niedrogim pokryciem dachowym, o trwałości wynoszącej do 20 lat. Oferowany w różnych kolorach i kształtach, estetycznie wygląda na każdym, nawet najbardziej wymyślnym dachu. Jego istotną zaletą jest możliwość łatwego remontu fragmentu pokrycia oraz brak konieczności demontażu starej powłoki przed położeniem nowej warstwy gontu.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: