Szkodliwy azbest - jak przeprowadzić prawidłową utylizację?

  • 22.11.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Szkodliwy azbest - jak przeprowadzić prawidłową utylizację?
O szkodliwości azbestu, który w budownictwie był w przeszłości wykorzystywany na potęgę jako eternit kładziony na dachach, alarmowano już kilka dekad temu. Dopiero od około dwudziestu lat został kategorycznie wycofany z obiegu, a azbest na budynkach jest sukcesywnie i w miarę możliwości usuwany. To jednak dopiero połowa sukcesu - ten szkodliwy materiał należy również odpowiednio zutylizować, a to wcale nie jest takie łatwe i nie każda firma rozbiórkowa ma do tego właściwe uprawnienia.

Niebezpieczny eternit

Długotrwałe i regularne wystawienie się na działanie azbestu może mieć bardzo szkodliwe skutki dla zdrowia, między innymi powodować choroby i zaburzenia wzroku prowadzące nawet do postępującej ślepoty. To surowiec o silnym rakotwórczym działaniu, a pył z eternitu wdychany przez dłuższy czas może podrażniać układ oddechowy i doprowadzać do krwawienia z płuc. Na szczęście azbestu w przestrzeni budowlanej jest coraz mniej, a firmy odpowiedzialne za jego utylizację jak http://azbestdelta.pl/ pozwalają pozbyć się problemu raz na zawsze.

 

Licencje i zezwolenia

Ze względu na wysoką szkodliwość azbestu i niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia, do jego usuwania wyznaczone są tylko certyfikowane podmioty z właściwymi licencjami. Uzyskują je na podstawie przebytych szkoleń pracowników, ale także dzięki nowoczesnemu sprzętowi (wymóg konieczny) i technologii utylizacji, która nie szkodzi człowiekowi ani środowisku. Decydując się na demontaż azbestowego dachu należy wybrać firmę, która posiada właściwe zezwolenia i jaka zajmie się kompleksowo wszelkimi pracami dotyczącymi pozbywania się azbestu, od rozbiórki przez jego wywóz do składowiska.

 

Transport azbestu

Firmy zajmujące się demontażem azbestu mogą go albo samodzielnie utylizować, albo przewozić na specjalnie wyznaczone miejsca utylizacji lub składowania. W tym drugim przypadku transport musi odbywać się specjalnie zabezpieczonymi i przygotowanymi do tego pojazdami. Profesjonalna firma będzie więc posiadała w swojej flocie dostosowaną do takiego transportu ciężarówkę oraz pracowników doświadczonych w pracy z azbestem.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: