Jak wygląda badanie metodą rezonansu magnetycznego?

  • 30.12.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wygląda badanie metodą rezonansu magnetycznego?
Rezonans magnetyczny to badanie, które wykorzystuje magnetyczne właściwości wody zawartej w ludzkim organizmie do zobrazowania wnętrza ciała. Jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wykonanie zaleca się w przypadku podejrzenia chorób na tle neurologicznym, niektórych nowotworów czy urazów. Na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować?

Wykorzystanie metody rezonansu magnetycznego

Badanie rezonansem magnetycznym pozwala zdiagnozować w jakim stanie znajdują się poszczególne organy wewnętrzne oraz tkanki człowieka. Dzięki temu w sposób precyzyjny można określić zmiany chorobowe układu mięśniowego, szkieletowego czy krwionośnego. Tego typu badanie idealnie sprawdza się przy wykrywaniu chorób układu nerwowego takich jak stwardnienie rozsiane, nowotwory powstające w obrębie mózgu czy Alzheimer. Ponadto za jego pomocą możliwe jest zdiagnozowanie guzów występujących w tankach miękkich m.in. w sercu, płucach czy organach rodnych. Za pomocą rezonansu magnetycznego możliwe jest także wykrycie schorzeń miednicy, klatki piersiowej czy schorzeń kręgosłupa. Do wykonania tego typu badania konieczny jest specjalistyczny sprzęt oraz wykwalifikowany personel. Usługi tego typu świadczą zarówno placówki państwowe jak i prywatne. Jedną z nich jest http://www.eurodiagnostic.pl/oferta/rezonans-magnetyczny  Firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki obrazowej.

 

W jaki sposób przebiega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym zaliczane jest do bardzo bezpiecznych i nieinwazyjnych zabiegów medycznych. Przed jego rozpoczęciem nie są konieczne specjalne przygotowania. Nie musimy np. przystępować do badania na czczo. Choć zależy to od tego czy konieczne będzie podanie środka kontrastowego. W takim wypadku nie należy spożywać płynów ani pokarmów w okresie sześciu godzin przed badaniem. Ponadto konieczne będzie zdjęcie wszelkich elementów metalowych, takich jak zegarki, kolczyki i obrączki. Jeżeli wszystko jest gotowe, pacjent zostaje umieszczony na specjalnym stole, który wsuwa się do tunelu wyposażonego w skaner MRI. Czas badanie to od 10 do 90 minut i zależy on od indywidualnych ustaleń lekarza. Wyniki są zazwyczaj gotowe w ciągu 1-7 dni od momentu wykonania badania.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: