Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową?

  • 26.05.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak uzyskać pozwolenie na broń sportową?
Broń sportowa kojarzy się głównie z kbks czy wiatrówkami. Jednak tak naprawdę jest to o wiele szersza kwestia.

Na terenie naszego kraju wciąż powiększa się grono strzelców sportowych i osób, które ubiegają się o pozwolenie na broń. Zgodnie z ustawą o broni i amunicji, jako broń sportową można zakwalifikować:

  • broń zapłonu bocznego, o kalibrze 6 mm,

  • broń zapłon centralnego, o kalibrze 12 mm,

  • broń gładkolufową,

  • broń przeznaczoną do strzelania przy pomocy czarnego prochu.

Na runku dostępna jest bardzo szeroka oferta broni. Jednak, aby stać się posiadaczem wybranej amunicji trzeba przejść kilka kroków przewidzianych w Ustawie o amunicji i broni. Przede wszystkim należy przystąpić do wybranego klubu, albo stowarzyszenia strzeleckiego. Zanim dana osoba zostanie pełnoprawnym członkiem powinna odbyć przeważnie 3-miesięczny staż. W trakcie jego trwania, dana osoba w praktyce szlifuje i sprawdza swoje możliwości i umiejętności, a także ćwiczy pod okiem instruktora.


 

Co dalej po zakończeniu stażu?

Po ukończeniu kilku miesięcznego stażu, można przystąpić do specjalnego egzaminu na Patent Strzelecki. Posiadanie tego dokumentu potwierdza kwalifikacje sportowe. Egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza teoretyczna zawiera 10 pytań, po ich zaliczeniu można przejść do części praktycznej. Pozwala ona na sprawdzenie umiejętności posługiwania się trzema rodzajami broni. Od zdającego zależy czy chce się posługiwać każdym rodzajem, czy woli skupić się tylko na jednym.


 

Po zaliczeniu egzaminu można otrzymać licencję sportową. Jest ona ważna przez rok, aby ją utrzymać trzeba brać aktywny udział w zawodach. Posiadacze patentu strzeleckiego, aktualnej licencji oraz zaświadczenia o byciu członkiem danego klubu może ubiegać się o pozwolenie na broń palną. Aby otrzymać taki dokument trzeba posiadać: ksero pakietu strzeleckiego, ksero licencji, zaświadczeni o przynależności do klubu, zaświadczenie lekarskie, zaświadczenie od psychologa, potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej, dwie fotografie, wniosek na wydanie pozwolenia na broń oraz wykaz zawodów, w których dana osoba brała udział. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń warto sprawdzić sprawdzony sklep z bronią http://bron-sklep.pl/

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: